Tipy na výlety

Zde naleznete naše tipy na výlety. Snažili jsme se vybrat to nejlepší do 25 km od chalupy, protože sami máme rádi, když nemusíme na dovolené dělat dlouhé přejezdy autem. Rádi vám na vaše dotazy odpovíme emailem nebo přímo na chalupě.

Žitavská úzkokolejka

Jen několik kilometrů od chalupy leží nejmenší středohoří Německa – Žitavské hory. Malebné pískovcové skalní formace a pohádkové horské vísky se zde snoubí s podstávkovými chaloupkami. Objevovat tento region plný zážitků můžete z vagónů malé železnice – na úzkokolejce poháněné parní lokomotivou.

Doporučujeme trasu ze 13 km, od chalupy vzdáleného, Kurort Jonsdoru (Zittauer Str. 53, 02796 Jonsdorf). S přestupem dojet do Oybinu, kde si projít malebné městečko a hrad.

Jízdní řády a tarify https://www.zittauer-schmalspurbahn.de/cz/uvodni-stranka/

Hrad Oybin

Hrad ve stylu saského protestantského baroka stojí ve výšce 514 m.n.m. a vznikl jako strážní stanoviště na významné stezce spojující Čechy s Lužicí, byl založen kolem roku 1256 a měl několik majitelů. Karel IV. jej nechal rozšířit a vybudoval zde celestinský klášter. Okružní turistická stezka vede na vyhlídku Pferdeberg, kde je nádherný výhled na hrad. Cestou zpět dojdete ke schodišti, které vede okolo Luterského farního kostela.

 

Na tento výlet se můžete vydat autem přímo do městečka Oybin nebo jen do obce Krompach a vydáte se pěšky po turistické značce. Na chalupě možnost dostat podrobnou mapu pro orientační běh. Další možnost je jízda parním vláčkem (viz předchozí odstavec) a dále pěšky nebo Oybinským expresem na hrad.

Stránky hradu a aktuální vstupné: http://www.burgundkloster-oybin.com/

 

V podhradí prodávají občerstvení a výbornou zmrzlinu.

Hora Hvozd  (Hochwaldturm)
Dutý kámen

Hora Hvozd o výšce 750 m je neodmyslitelnou součástí panoramatu Lužických hor. Výrazný dvouvrcholový znělcový hřbet leží na státní hranici s Německem, nedaleko Krompachu. Z české strany je přístupná pouze vyhlídková plošina s krásným výhledem na Lužické hory, vysílač Ještěd, Ralsko, Bezděz....Z německé strany je přístupná turistická chata a 25 m vysoká rozhledna.

V sedle mezi Hvozdem a vrcholem Sokol je v lese samota, kdysi lesovna, v níž se scházeli myslivci z okolí ke sportovní střelbě. Později bylo stavení upraveno jako výletní restaurace, která sloužila po roce 1980 Lidovým milicím. Název Na Šestce měla podle čísla lesnického oddělení.

 

Z městečka Krompach je na vrchol 2 km daleko a vede zde červená turisticky značená cesta.  Směrem k Oybinu je mnoho lesních cest se skalními vyhlídkami.  Na chatě možno dostat orienťáckou mapu. 

https://www.kudyznudy.cz/aktivity-a-akce/aktivity/hora-hvozd.aspx

Nenáročná 2 km procházka za krásnou chráněnou přírodní památkou. Mapa trasy a kde zaparkovat auto zde.

Důvod proč je Dutý kámen přírodní rezervací, je pozoruhodný geologický jev, tedy rozpad pískovce do drobných sloupečků. Z vrcholu spatříte okouzlující pohled na vesničku Drnovec, Cvikov a okolí. Vysoký je 30 metrů a tyčí se nad Cvikovským rybníkem.

Sloup (zřícenina hradu, lanový park, koupání)

Sloup je zřícenina skalního hradu ze 13. století. V polovině 15. století byl hrad dobyt a zpustošen a ze středověké podoby se dochovaly jen části vytesané přímo do skály. V 17. století se však na hradě usadili poustevníci a jeho dnešní podoba je výsledkem jejich činnosti. Největším lákadlem této pozoruhodné památky je tajemný labyrint chodeb a místností vytesaných poustevníky do hradní skály.

Lanový park:

Na milovníky adrenalinu tady čekají dva okruhy s překážkami ve výšce 5 až 9 m nad zemí, které si užijí děti i dospělí, jednotlivci i skupiny. Žlutý okruh nabízí 11 nižších a lehčích překážek se zkouškou odvahy – skokem do houpačky. Modrý okruh má pak 11 překážek těžších, které končí lanovkou.

Lanový park leží v areálu sloupského koupaliště a je otevřený v dubnu, květnu, červnu a září po předchozí dohodě, v červenci a srpnu pak denně od 10 do 19 hod.

Na okraji obce Sloup v Čechách najdete přírodní koupaliště, kde si na své přijde úplně každý. Kromě koupání v Radvaneckém rybníce se po jeho hladině můžete projet také v lodičce nebo na šlapadle, která jsou tady k zapůjčení.

Dětem jsou k dispozici dětské hřiště, nafukovací loď a dětský koutek. Návštěvníci mohou využít sociální zařízení nebo sprchu na pláži, občerstvení zajišťují stánky s cukrovinkami a rychlým občerstvením a také restaurace s terasou.

https://www.kudyznudy.cz/aktivity-a-akce/aktivity/skalni-hrad-a-poustevna-sloup.aspx

https://www.koupalistesloup.cz/

http://www.lanovacentra.com/katalog-lanovych-center/liberecky/lanovy-park-sloup-v-cechach.html

Ledová jeskyně - Naděje

U osady Naděje na severních svazích Suchého vrchu najdete unikátní jeskyni s názvem Ledová. K Ledové jeskyni vybudoval místní horský spolek v Cvikově strmou serpentinovou stezku od údolní silnice.

 

Prohlídka jeskyně v 19. století byla možná po hrubě otesaných větvích a později po žebříku, na přelomu 19. a 20. století byla Ledová jeskyni opatřena mříží a v nedalekém hostinci Hamr byl za poplatek k dostání klíč. Jeskyně se prohlížela s průvodcem na za svitu bengálských ohňů. Jenomže volný přístup jeskyně nebyl dobrým nápadem, jeskyně byla často poškozována a docházelo k postupnému oteplování a tání. Od roku 1966 je Ledová jeskyně chráněnou přírodní památkou. Výzdoba Ledové jeskyně je nejbohatší v předjaří, kdy taje sníh. V roce 1995 byla jeskyně ohrožena mohutným posunem balvanů přímo v suti nad vchodem. Od té doby hrozí nebezpečí zavalení jeskyně a proto je bohužel pro veřejnost uzavřena. I tak je však turistická trasa k Ledové jeskyni dobrodružným výletem a navíc můžete i v létě vidět puklinu ve skále, která je naplněna ledem.

 

Jeskyni najdete 1 km severozápadně od Hamru u Naděje. Přístup po červené značce. Nejlepším výchozím místem k Ledové jeskyni je osada Horní Světlá, kde je napojení na červenou značku.


Více zde: https://www.region-ceskesvycarsko.cz/turisticke-zajimavosti/zajimava-mista/ledova-jeskyne/

Vrchol Klíč v Lužických horách

Výrazný osamocený kuželovitý vrch Klíč (760 m) je čtvrtou nejvyšší horou Lužických hor. Na jeho vrcholu se nachází skalnatá plošina, ze které je nádherný kruhový výhled na blízký Nový Bor, celé Lužické hory, ale i Ralskou pahorkatinu, České středohoří a Ještěd.

Na jihozápadním úbočí hory je až 60 m vysoká, místy převislá skalní stěna s rozsáhlým suťovým polem. Koncem zimy tady bývají krápníky a ledopády. Na západní straně kopce jsou vydatné prameny, sloužící dnes k napájení vodovodu, jehož přepad je v lese pod kamenným mořem upraven jako Kamzičí studánka. Jméno hory se odvozuje od staroslovanského výrazu "ključ", kterým se označovala právě vyvěrající voda. 

 

Přístup na Klíč je možný z obce Svor (3,5 km), z Nového Boru (5,5 km), nebo z Kytlice (6 km).

https://www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce/Aktivity/Vrchol-Klic-v-Luzickych-horach---jeden-z-nejkrasne.aspx

Sklářské muzeum Nový Bor