top of page

Tipy na výlety

Zde naleznete naše tipy na výlety. Snažili jsme se vybrat to nejlepší do 20 km od chalupy, protože sami máme rádi, když nemusíme na dovolené dělat dlouhé přejezdy autem. Rádi vám na vaše dotazy odpovíme emailem nebo přímo na chalupě.

Sklárna Pačinek

Přibližně dva kilometry od chalupy se nachází sklárna jednoho z nejvýznamnějších současných uměleckých sklářů pana Pačinka. Projděte si sklárnu, skleněnou zahradu nebo křištálový chrám. Pokud návštěvu plánujete na víkend je dobré vyrazit dopoledne, aby jste viděli skláře při práci. Více viz http://www.pacinekglass.com/

Žitavská úzkokolejka

Jen několik kilometrů od chalupy leží nejmenší středohoří Německa – Žitavské hory. Malebné pískovcové skalní formace a pohádkové horské vísky se zde snoubí s podstávkovými chaloupkami. Objevovat tento region plný zážitků můžete z vagónů malé železnice – na úzkokolejce poháněné parní lokomotivou.

Doporučujeme trasu ze 13 km, od chalupy vzdáleného, Kurort Jonsdoru (Zittauer Str. 53, 02796 Jonsdorf). S přestupem dojet do Oybinu, kde si projít malebné městečko a hrad.

Jízdní řády a tarify https://www.zittauer-schmalspurbahn.de/cz/uvodni-stranka/

Hrad Oybin

Hrad ve stylu saského protestantského baroka stojí ve výšce 514 m.n.m. a vznikl jako strážní stanoviště na významné stezce spojující Čechy s Lužicí, byl založen kolem roku 1256 a měl několik majitelů. Karel IV. jej nechal rozšířit a vybudoval zde celestinský klášter. Okružní turistická stezka vede na vyhlídku Pferdeberg, kde je nádherný výhled na hrad. Cestou zpět dojdete ke schodišti, které vede okolo Luterského farního kostela.

 

Na tento výlet se můžete vydat autem přímo do městečka Oybin nebo jen do obce Krompach a vydáte se pěšky po turistické značce. Na chalupě možnost dostat podrobnou mapu pro orientační běh. Další možnost je jízda parním vláčkem (viz předchozí odstavec) a dále pěšky nebo Oybinským expresem na hrad.

Stránky hradu a aktuální vstupné: http://www.burgundkloster-oybin.com/

 

V podhradí prodávají občerstvení a výbornou zmrzlinu.

Hora Hvozd  (Hochwaldturm)
Dutý kámen

Hora Hvozd o výšce 750 m je neodmyslitelnou součástí panoramatu Lužických hor. Výrazný dvouvrcholový znělcový hřbet leží na státní hranici s Německem, nedaleko Krompachu. Z české strany je přístupná pouze vyhlídková plošina s krásným výhledem na Lužické hory, vysílač Ještěd, Ralsko, Bezděz....Z německé strany je přístupná turistická chata a 25 m vysoká rozhledna.

V sedle mezi Hvozdem a vrcholem Sokol je v lese samota, kdysi lesovna, v níž se scházeli myslivci z okolí ke sportovní střelbě. Později bylo stavení upraveno jako výletní restaurace, která sloužila po roce 1980 Lidovým milicím. Název Na Šestce měla podle čísla lesnického oddělení.

 

Z městečka Krompach je na vrchol 2 km daleko a vede zde červená turisticky značená cesta.  Směrem k Oybinu je mnoho lesních cest se skalními vyhlídkami. 

https://www.kudyznudy.cz/aktivity-a-akce/aktivity/hora-hvozd.aspx

Nenáročná 2 km procházka za krásnou chráněnou přírodní památkou. Mapa trasy a kde zaparkovat auto zde.

Důvod proč je Dutý kámen přírodní rezervací, je pozoruhodný geologický jev, tedy rozpad pískovce do drobných sloupečků. Z vrcholu spatříte okouzlující pohled na vesničku Drnovec, Cvikov a okolí. Vysoký je 30 metrů a tyčí se nad Cvikovským rybníkem.

Sloup (zřícenina hradu, lanový park, koupání)